Szkoła w Przyborowie – trochę historii

Szkoła podstawowa w Przyborowie. foto. J.Niewdana-Somuś

Początki działalności szkoły w Przyborowie nie są znane jego kierownictwu. Wiadomo, że ówczesny budynek szkoły spłonął podczas II wojny światowej.
Z tego powodu, po wyzwoleniu nauka odbywała się w budynku leśniczówki w której obecnie jest przedszkole.
Szkołą kierowała wtedy pani Białek. Nauka trwała 6 lat, a kto chciał, 7 klasę kończył w Jeleśni.
Drugim budynkiem, w którym odbywała się nauka, był barak stojący naprzeciwko gajówki w Przybyłce. Uczęszczały tam dzieci z Moczarek i Głuchaczek.
Kiedy w Polsce powstawało 1000 szkół na 1000-lecie chrztu Polski, ówczesne władze wydały pozwoleniena budowę szkoły tylko z jednym piętrem, czego nie zaakceptowali mieszkańcy Przyborowa, gdyż przyówczesnej liczbie uczniów klasy w tej małej szkole były przepełnione.
Mieszkańcy chcieli od razu wybudować szkołę dwupiętrową. Sprawy w swoje ręce wzięło dwóch mieszkańców Przyborowa, Jan Widz i Jan Zoń, którzy wyjechali do Ministerstwa Oświaty w Warszawie w sprawie szkoły. Ministra rzekomo nie było i jak oświadczyli urzędnicy, nie wiadomo kiedy będzie. Delegaci z Przyborowa oświadczyli, że mogą czekać nawet kilka dni, ale zobaczyć sie z nim muszą. Na korytarzu wyciągnęli jedzenie i zaczęli się posilać.
Po pewnym czasie minister wrócił, delegację przyjął, potrzebne pozwolenie i dofinansowanie budowy załatwił. I tak dwupiętrowa szkoła wybudowana w 1961 roku, do dziś pełni należycie swoje funkcje.
Pierwszym jej kierownikiem został mgr Jan Szczelina, a po nim funkcję dyrektora (do 2012 )pełniła mgr Halina Haręża. W roku szkolnym 2012/2013 obowiązki dyrektora pełnił Piotr Klima. Obecnie dyrektorem Zespołu Szkół nr 7 im.Jana Pawła II w Przyborowie jest mgr Tomasz Pułka.
Do 1966 roku szkoła była 7 klasową Szkołą Podstawową, a później, do roku 1999, ośmioklasową. W wyniku reformy oświaty w 1999 roku została przemianowana na Zespół Szkół nr 7 w Przyborowie.
W jej skład weszła szkoła podstawowa i gimnazjum. Imię Jana Pawła II otrzymała w 2006 roku.
W czerwcu 2009 przy szkole oddano do użytku nową halę gimnastyczną. Szkoła dysponuje dobrze wyposażoną bazą i dobrymi warunkami lokalowymi, tj. znajdują się w niej : sala gimnastyczna, biblioteka, pracownia multimedialna, pracownia komputerowa, świetlica, stołówka szkolna.
Baza dydaktyczna jest systematycznie uzupełniana.
Wykorzystano tekst z książki Józefa Suchoń ..Jeleśnia i okolice” zarys dziejów…
Dyrektorzy:
Pani Białek
Jan Szczelina
mgr Halina Haręża
mgr Piotr Klima
mgr Tomasz  Półka
Nauczyciele:
Pan  ? Bieniek-plastyka, mgr Jan Szczelina, Kantor Janina- j.polski,
Pani ? Kantor-historia, Maryla Szczelina-matematyka, Zdzisław Hareża-historia.
Pani Helena Hernas – j.polski, biologia, biblioteka, prowadzenie harcerstwa, Krystyna Hernas-j.rosyjski, Maria Czechowicz-plastyka,
Danuta Czechowicz-geografia, Pani Pindel, Pani Żebrowska-matematyka, J.Krzyżowski-w-fi, Pani Rosenger-muzyka.
Odrzuć |  |  | Edytuj | Oznacz jako spam | Kosz